Projekt - Příroda kolem nás

048Projekt byl podpořen v rámci Rozvojového programu MŠMT Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) ve školách v roce 2009.

Projekt „Příroda kolem nás" byl zaměřen na podporu zavádění témat EVVO do výuky různých předmětů a to s využitím regionálních podmínek, dále se realizoval školní EVVO projekt se zapojením žáků, podpořili jsme výuku v přírodě jako nedílnou součást vzdělávání na naší škole, vytvořili jsme vlastní pomůcky s tematikou EVVO. Zvýšili jsme ekogramotnost pedagogického sboru.
Zapojili jsme veřejnost do dění u nás na škole.

Realizované hlavní cíle

• V návaznosti regionálních podmínek jsme začlenili EVVO do různých předmětů a implementovali v rámci projektu ověřené aktivity do Školního vzdělávacího programu ZŠ Velká Bíteš.
  • Podpořili jsme výuku v terénu - skupinové práce žáků, činnostní metody.
  • Realizovali jsme celoškolní projekt EVVO: Příroda kolem nás - kdy žáci své znalosti, dovednosti a postoje aplikovali v rámci aktivit v různých předmětech, uskutečnili se exkurze na významné lokality regionu, žákovská fotosoutěž, výukový program na SEV Ostrůvek v rámci projektu, beseda pro žáky s odborníkem.
  • DVPP -zvýšili jsme ekogramotnost pedagogického sboru.
  • Snažili jsme se o dosáhnutí posunu ve znalostech, ale především v dovednostech a postojích žáků i pedagogického sboru, i když jsme si vědomi, že formování postojů a následně chování je dlouhodobým procesem.

Realizované dílčí cíle

• Vytvořili jsme vhodné podmínky pro podporu výuky v terénu - výukových aktivit v přírodě zaměřených na region, v rámci přírodní učebny jsme realizovali jezírko a osázeli rostlinami, vytvořili jsme pomůcky zaměřené na neživou přírodu.
  • Propagovali jsme přírodu regionu - uskutečněnou akcí pro veřejnost s regionální tematikou.

Měřitelné výstupy projektu

• Soubor metodických a pracovních listů: pro začlenění EVVO do jednotlivých předmětů, 20 pracovních listů, 20 metodických listů (přístupné  v rámci: školního intranetu, k zaslání e-mailem pro zájemce) ke stažení zde:
    pdfSeznam metodik65.34 KB
    zipMetodiky a pracovní listy5.42 MB
  • Materiál popisující začlenění výstupů projektu (metodických listů) do aktualizace ŠVP + aktualizace školního programu EVVO
    - 3 strany formátu A4

Vydané materiály:

• Leták Minerály Velké Bíteše - 2500 ks, využití ve výuce pro žáky, dostupné veřejnosti - městské muzeum, informační centrum
  • Leták -fotokniha a kalendář k fotografické soutěži se sadou žákovských fotografií
  • Vytvořené učební pomůcky: Sada pro terénní pozorování (vybavené batůžky pro 5 skupin), vydaná učební pomůcka Minerály regionu - 1000 ks, aktualizované webové stránky http://www.zsbites.cz/priroda/cz/index.htm
  • Realizace školního projektu Naše zahrádka, ročníkového projektu Den stromů
  • Do projektu se zapojilo všech 607 žáků naší školy
  • Celkem bylo v terénu odučeno cca 1000 h/ 607 žáků
  • Z toho se uskutečnily se 4 exkurze pro  žáky na přírodní lokality v regionu  (4., 6. a 7., 8., 9. ročník - Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step, Naučná stezka Svatá hora, Přírodní památka Šebeň, ekosystémy v okolí Velké Bíteše)
  • 70 žáků 6. ročníku absolvovalo v rámci projektu výukový program na SEV Ostrůvek (Odpady, Šetrné nakupování)
  • 80 žáků 8. ročníku absolvovalo besedu s odborníkem o Ochraně přírody - Ing. Roman Zajíček
  • 40 učitelů (pedagogický sbor) absolvovalo vzdělávací exkurzi na SEV Lesní škola Jezírko s programem (EV v předmětech, Využití pracovních listů v EV)
  • Akce se zapojením veřejnosti: 25. 9. 2009  proběhla v rámci projektu Evropská noc pro netopýry - 40 účastníků z řad veřejnosti
  • Dokončili a osázeli jsme jezírko a bylinkovou spirálu v přírodní učebně a začali provádět záznamy pozorování sukcese, vytvořili jsme o tom navíc i webové stránky http://ucebnavprirode.webnode.cz/
  • Ke všem akcím byla provedena fotodokumentace
  • Vznikl dotazník, který vytvořili žáci 9. ročníku k části projektu -  469 dotazovaných
  • 30 škol v regionu obdrželo sadu vydaných materiálů spolu s průvodním dopisem o projektu.

Propagace projektu:

• Informace o projektu  na webových stránkách školy - sekce Projekty
  • Články v regionálním tisku - 3 regionální periodika (Exit162, Deník, Zpravodaj města VB) celkem vyšlo 5 článků zmiňujících realizovaný projekt
  • Výstava s výstupy školního projektu pro veřejnost proběhla v období od 4. do 11. 11. ve výstavních prostorách klubu kultury ve Velké Bíteši. 3. 11. proběhla vernisáž k výstavě.

Mgr. Pavel Holánek
koordinátor EVVO