001Projekt podpořený MŠMT realizovaný od roku 2011 do roku 2014.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) dne 18. května 2010 vyhlásilo výzvu v oblasti podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách, známou také pod názvem EU peníze školám. Výzva EU peníze školám je realizována v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK).

Smyslem je podpora rozvoje znalostí, schopností a dovedností v oblasti

• cizích jazyků,
  • matematiky,
  • přírodních věd,
  • informačních a komunikačních technologií (ICT),
  • čtenářské a informační gramotnosti,
  • finanční gramotnosti,
  • podpora inkluzívního vzdělávání.

Výše podpory se skládá ze dvou částí. První ve výši 300.000,- Kč může nárokovat každá škola. Výše druhé části je přímo úměrná počtu žáků dané školy (4300,- Kč na žáka), přičemž počet žáků dané školy vychází ze zahajovacích výkazů, sestavovaných ředitelstvím školy k 30. září daného školního roku.

Vzhledem k tomu, že MŠMT počátkem  listopadu 2010 upřesnilo sdělení, že bude akceptovat pro žádosti podané do konce listopadu 2010 počet žáků k 30. září 2009 (ZŠ Velká Bíteš k 30. 9. 2009 - 607 žáků, k 30. 9. 2010 - 575 žáků), přistoupilo vedení Základní školy Velká Bíteš k rychlému vyhodnocení potřeb školy, zúřadování a následnému podání žádosti dne 29. 11. 2010.

Rozhodnutí o poskytnutí dotace bylo vydáno 23. 12. 2010, prohlášením statutárního orgánu příjemce dotace (ředitel ZŠ) ze dne 31. 1. 2011 bylo úspěšné podání projektu uzavřeno.

Jaký bude přínos pro Základní školu Velká Bíteš?

V období 1. 8. 2011 až 31. 1. 2014 získá škola celkem  2 910 042 ,- Kč.

Uvedené prostředky budou využity ve třech oblastech:

• nákup školních pomůcek,
  • podpora tvorby nových inovačních výukových materiálů,
  • další vzdělávání pedagogických pracovníků.

Ze sedmi výše uvedených oblastí se zaměříme na prvních pět.

Na první pohled se zdá, že si školy mohou značně  polepšit. Vzhledem ke snižování příspěvku státu na nákup školních pomůcek se však spíše jedná o zacelení propadu ve financování škol.

Základní škola Velká Bíteš dostala na nákup pomůcek v r. 2009 částku 865 510,- Kč, následně v r. 2010 pak 432 645,- Kč. V roce 2011 dojde k poklesu o dalších 10%.  Také finanční zdroje zřizovatelů jsou v posledních letech omezené, jejich příspěvky se spíše snižují.

Právě projekt EU peníze školám a další projekty využívající tzv. "evropské peníze" jsou alespoň do roku 2013 možností pro možné spolufinancování škol. A jak to bude dál...?

Mgr. Dalibor Kolář