Projekt - Dřeviny v přírodní učebně

068Projekt byl v roce 2008 podpořen z grantového programu Strom života Nadace Partnerství, jehož generálním partnerem je Skanska CS a.s. (http://www.nadacepartnerstvi.cz/)

Hlavním cílem bylo aktivně zapojit rodiče a děti do dění na naší škole, v tomto případě vysadit stromy v rámci projektu Dřeviny v přírodní učebně.

Čeho jsme dosáhli

25. 10. 2008 jsme zorganizovali oslavu Dne stromů ve Velké Bíteši pro vlastní realizaci výsadby v rámci projektu „Dřeviny v přírodní učebně ZŠ Velká Bíteš Sadová".

Bylo celkem vysázeno 37 původních druhů  dřevin - 19 stromů a 18 keřů

Celkový počet účastníků 71

Probíhaly doprovodné akce k výsadbě - hod kládou, řezání pilou, tvoření z listů, „Opičí dráha „ rukodělky - zvířátka z kaštanů, výrobky ze dřeva s tematikou stromů, pozorování stavby listů pomocí mikroskopu, určování stromů a keřů podle klíčů, ochutnávky různých odrůd jablek a soutěž o nej štrůdl, které se zúčastnilo celkem 10 nohavic :) Rozhodování  pětičlenné poroty bylo těžké, ale nakonec zvítězil  štrůdl Žanety Štefkové.

Dopoledne bylo pestré, každý měl možnost aktivně se zapojit a odnést si sebou nejen nezapomenutelné zážitky, ale i drobnost např. v podobě vlastnoručního výrobku ze dřeva.

S realizací doprovodného programu nám pomohla místní organizaci Pionýr. (http://www.prosatin.cz/)

Publikovány byly 3 články o projektu  v regionálním tisku.

Dopad projektu
Podařilo se nám zapojit naše žáky i s jejich rodiči do péče o životní prostředí činností jako je výsadba stromů. Při pořádání dalších akcí v rámci učebny v přírodě chceme veřejnost seznamovat s původními dřevinami a jejich funkcí  v krajině.

Výhled do budoucna
V další fázi budeme realizovat ostatní prvky naší učebny v přírodě - vybudování jezírka s potůčkem, altánu, bylinkové spirály. Chceme pokračovat ve spolupráci s Pionýrskou skupinou Velká Bíteš a připravovat další akce pro širokou veřejnost. Jednou z nich bude například Evropská noc pro netopýry v našem městě. Budeme hledat další možnosti, kde v rámci regionu provést případné další výsadby stromů.

Mgr. Pavel Holánek
koordinátor EVVO