Beseda o energii

V pátek 3. 3. 2023 se žáci devátých tříd zúčastnili besedy o energii. Společně s Ing. Jiřím Geržou a panem Tomášem Hejlem hledali odpovědi na mnoho otázek – např.

Zda lidé dokážou žít bez energie? Jak, mít dostatek energie, a přitom si nezničit planetu? Kolik energie spotřebuje v domácnosti? Jaké energetické zdroje člověk využívá? Jestli se dá energie nějakým způsobem uchovat? Proč se lidé bojí radioaktivity? a mnoho dalších

Odpovědi se daly vyvodit pomocí perfektně zpracované prezentace a ti kteří se zapojili do diskuse dostali za správnou odpověď malý dárek. Beseda byla doplněna krátkými naučnými filmy o významu tepelných, vodních, větrných, ale i fotovoltaických elektráren. Pan Tomáš Hejl předvedl několik pokusů s fotovoltaickým panelem a dozimetrem změřil radioaktivitu různých materiálů.

Některé žáky jsem požádala o krátké zhodnocení besedy.

Mgr. Marie Vlčková

Z ohlasů žáků:

9.C:

Jindřich Novotný: Zaujala mě ukázka použití dozimetru v praxi.

Michal Kadlec: Dozvěděl jsem se, že v ČR se v současné době nejvíc uplatňuje výstavba slunečních elektráren.

Adam Brzobohatý: Nejvíc mě zaujal graf o využití elektrické energie a možnostech ušetření elektrické energie.

Nikola Dohnalová: Líbila se mi ukázka fotovoltaického panelu.

Jan Rozčinský: Poznal jsem, že i některé kameny mohou být radioaktivní.

Natálie Drlíčková: Dozvěděla jsem se, že jaderný odpad se dá dále zpracovávat.

9.A:

Viktorie Hanzelková: Beseda byla zajímavá, zpestřilo to výuku fyziky.

Lukáš Fučík: Líbily se mi vtipné poznámky a rýmy pana Tomáše Hejla.

Martin Antalík: Dozvěděl jsem se více o přečerpávacích elektrárnách v ČR.

9.B:

Ondřej Káňa: Přednášející potvrdil, že radioaktivita je všude okolo nás a že, se s ní setkáváme každý den.

Marek Mičánek: Líbila se mi jízda elektromobilem.

Natálie Vrbková: Zjistila jsem, že mám radioaktivní tělo.

Matěj Górda: Měl jsem radost, že jsem dostal za správnou odpověď dárek.