Exkurze žáků 7. ročníků do kláštera Porta coeli

Nejdříve jsme přijeli do Tišnova k městské radnici, která je zdobena sgrafity vážícími se k řemeslům Tišnova. Zastavili jsme se také u Mariánského sloupu, poté jsme přejeli do Předklášteří. Díky průvodkyni jsme si prohlédli interiéry trojlodní baziliky Nanebevzetí Panny Marie a také přilehlou křížovou chodbu s rajskou zahradou a kapitulní síní. Dozvěděli jsme se mimo jiné i to, že klášter Porta coeli (Brána nebes), budovaný původně v přechodném románsko-gotickém slohu, vyrůstal postupně od 13. století. V roce 1233 klášter založila pro řeholi cisterciaček královna Konstancie, vdova po Přemyslu Otakaru I., za podpory svých synů-krále Václava I. a markraběte moravského Přemysla, který je tu stejně jako zakladatelka pohřben. Bohatě zdobený gotický portál v západním průčelí je unikátní uměleckou prací svého druhu v celé střední Evropě. Viděli jsme krásné barokní varhany, rokokové zábradlí a spoustu jiných zajímavostí.

Žáci budou v hodinách výtvarné výchovy při své práci čerpat z poznatků, které získali při této exkurzi. Tato exkurze byla velkým přínosem pro úvod k učivu o uměleckých slozích. Exkurzi doplnila výstava Cestovatelé do světa a svět k nám, která byla věnována fenoménu cestovatelství od konce 19. století až po současnost a vycházela z místních regionálních poměrů. V úvodní části byli zmíněni cestovatelé z Tišnovska, Brněnska a Ivančicka, kteří v minulosti našli odvahu k cestám do exotických zemí a pro žáky byl připraven edukační program.

Mgr. V. Bártová

21. září 2017