Další organizace Velké Bíteše

Velká Bíteš

Aktuality

Matematický klokan 2018

Matematický klokan je matematická soutěž původem z Austrálie, která se v současnosti organizuje ve více než třiceti zemích světa včetně České republiky, kde je pořádán Jednotou českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP.

Soutěž se nedělí na kola, žáci základních a středních škol, pro které je určena, ji absolvují v jeden den.

Soutěžící se dělí do pěti kategorií, zařazení je dáno věkem:

 •        Cvrček (2. — 3. třída ZŠ)
 •        Klokánek (4. — 5. třída ZŠ)
 •        Benjamín (6. — 7. třída ZŠ)
 •        Kadet (8. — 9. třída ZŠ)
 •        Junior (1. — 2. ročník SŠ)
 •        Student (3. — 4. ročník SŠ)

V kategorii Cvrček je na řešení vyhrazeno 45 minut čistého času, v kategoriích Klokánek, Benjamín a Kadet je na řešení vyhrazeno 60 minut a v kategoriích Junior a Student 75 minut. Řeší se sada 24 úloh (u cvrčka jen 18 úloh), u každé z nich je nabídnuto pět možností (u cvrčka 4 možnosti). Žák tedy jako výsledek zapíše sérii písmen (A — E) označující řešení jednotlivých zadání. Úlohy jsou zaměřeny na logickou i matematickou úvahu.

Celkem je možno získat 120 bodů (u cvrčka jen 90). Úlohy jsou rozděleny do třech kategorií po 8 příkladech. V první části jsou příklady za 3 body, v druhé za 4 a v třetí za 5 bodů. Za nesprávnou odpověď se strhává 1 bod. Na začátku má soutěžící přidělených 24 bodů (u cvrčka 18 bodů), takže se nemůže dostat do mínusu.

Vyhodnocení (a tvorba výsledkových listin) probíhá jak na úrovni jednotlivých škol, tak v okresu, kraji a na celorepublikové úrovni.

A výsledky na naší škole?

V kategorii Cvrček soutěžilo 126 dětí. Zvítězila Nela Vodová z 3.D (67 bodů) před Anetou Vobornou z 2.C (66 bodů) a Klárou Plockovou z 3.C (63 bodů).

V kategorii Klokánek  se o první místo podělili Natálka Jelínková z 5.C a Šimon Kupský z 5.B s vynikajícími 114 body. Na 2.místě skončil Šimon Gaizura z 5.A s 98 body a na 3. místě Ladislav Chadim ze 4.A s 93 body. V této kategorii soutěžilo 134 dětí.

Soutěže se v kategorii Benjamin zúčastnilo 37 žáků, v kategorii Kadet 41 žáků. V kategorii Benjamin vyhrál Vojtěch Fousek (6.A) s vynikajícími 91 body před  Ivetou Chmelíčkovou (7.A)  a  Janem Procházkou (6.A). Kategorii Kadet vyhrál Lukáš Rybníček  (8.B), který získal 86 bodů, před Anetou Ventrubovou a Janou Lundovou (obě 9.A).

RNDr. Iva Syslová, René Křípal
učitelé matematiky

394396397395

Zřizovatel

 • Velká Bíteš

Podpořil

 • Kraj Vysočina

Partnerské odkazy

 • Příroda velkobítešska
 • Učebna v přírodě
 • Ověřená firma
Nahoru