Větrníkový den 2018

Dne 21. listopadu si každoročně celá Evropa připomíná cystickou fibrózu. Jedná se o vzácné, geneticky podmíněné a bohužel nevyléčitelné onemocnění, které zasahuje hlavně dýchací a trávicí ústrojí. Postiženým lidem touto chorobou zkracuje život. V České republice žije asi 600 nemocných. Tito pacienti mají až pětkrát slanější pot než zdravé děti, proto se jim někdy říká „slané“ děti.

V rámci osvěty na podporu těch, kteří touto nemocí trpí, tento den děti ve školách vyrábí větrníky a zároveň si uvědomí hodnotu svého zdraví.

A proč zrovna větrník? Protože rozfoukat větrník je pro většinu zdravých dětí jednoduché, avšak pro nemocné cystickou fibrózou je to velká překážka.

Naši prvňáčci se taktéž zapojili do této akce. Nejenže se seznámili s daným pojmem, o jaké onemocnění se jedná, ale naučili se i vyrábět papírové větrníky.

Za první ročníky Mgr. Ilona Lišková, Martina Forejtová