Další organizace Velké Bíteše

Velká Bíteš

Aktuality

Kouzlo Vánoc z dob našich praprababiček

Ve čtvrtek 14. 12. jsme s dětmi z prvních tříd vyjeli do Bystřice nad Pernštejnem, abychom nahlédli do vánočního času našich praprababiček a prapradědečků.

V tamním Centru Eden je vystavěná typická Horácká vesnice. V jednotlivých chaloupkách se prvňáčci během programu průběžně seznámili s adventem, zvyky a pověrami spojenými s obdobím Vánoc našich předků.

Mohli si zalézt na seno, vyvěštit si, co je čeká příští rok. Sedli si k prostřenému stolu na statku. Poznali tradici ovazování stolu provazem, aby rodina držela pohromadě, šlápnutí bosou nohou na sekyrku, které prý přinášelo zdraví a nebolavé nohy nebo porovnat dřívější zavěšování stromečku ke stropu chaloupky s tím dnešním.

S chutí si ozdobili perníčky, dosud neznámým způsobem, medem, oříšky, mandličkami a rozinkami. Zahřáli se bylinkovým čajem s medem a nahlédli do bylinkové lékárny.

Krásné Vánoce i Vám.

Mgr. Věra Robotková, za kolektiv 1. tříd

215216217218219220

Zřizovatel

  • Velká Bíteš

Podpořil

  • Kraj Vysočina

Partnerské odkazy

  • Ověřená firma
  • Příroda velkobítešska
  • Učebna v přírodě
Nahoru