Přednáška Tradice a zvyky našeho regionu

Dne 17. června 2022 navštívily naší základní školu etnografky Mgr. Jitka Katovská a Silva Smutná s odbornou přednáškou, která doplňovala znalosti žáků o tradicích a zvycích v našem regionu.

Etnografky dětem ukázaly nejenom stavby typické pro tuto oblast, ale upozornily například na časté zdobení vrat domů, oplocení zahrad, boží muka a podobně.

Zajímavé bylo seznámení s některými tradičními řemesly. Jak vzniká jedinečná technika modrotisku, kde sídlila rodina Kotíků, která se tímto typem barvení látek ve Velké Bíteši zabývala, co je to koutný hrnec a podobné poznatky se jistě vtiskly do paměti žáků.

Závěr přednášky se nesl ve znamení lidových zvyků, které jsou dodnes v kraji Vysočina dodržovány. Některé byly pro děti nové, ale celou řadu z nich znají nejenom z vypravování učitelů ve škole, ale také ze své osobní zkušenosti.

Přednáška přinesla žákům mnoho zajímavých informací, ale hlavně ukázala, že jejich rodný kraj se může pyšnit tradicemi, které jsou obdivovány i za hranicemi naší země.

Mgr. Simonová Zdeňka