Ponožkový den

21. březen je Světovým dnem Downova syndromu. Downův syndrom je celoživotní zdravotní postižení způsobené ztrojením 21. chromozomu. Protože chromozomy svým tvarem připomínají ponožky, organizace Down Syndrom International je zvolila za symbol akcí k tomuto dni. Žáci šestého ročníku si tento den připomněli různými aktivitami.

V úterý si tedy všichni oblékli různě barevné ponožky. Co je to Downův syndrom, děti zjistily z pracovního listu. Na základě nových informací si v rámci třídy o tématu dál povídaly. Někteří žáci sdíleli své vlastní zkušenosti.

Zhlédli medailonek Jiřího Šedého, malíře a spisovatele s Downovým syndromem, který energii věnuje nejen vlastní tvorbě, ale také pomoci druhým a jejich vzdělávání. Poslechli si jeho krátkou povídku Naděje a své dojmy z ní vyjádřili výtvarným dílem.

Na závěr bychom citovali slova Jiřího Šedého:
„Každý člověk musí mít naději, že teplá ruka se vznáší někde okolo něho…“

tř. učitelky 6.ročníku