Exkurze do Osvětimi

Po několikaleté pauze zaviněné Covidem učitelé naší základní školy opět nabídli žákům devátých tříd exkurzi do polské Osvětimi a Březinky.

Uskutečnila se v pátek 28. dubna 2023 po dlouhých přípravách. Nechvalně známý koncentrační tábor zřízený Němci za druhé světové války stále láká velký počet lidí k návštěvě a vstupenky byly zarezervovány již od října loňského roku.

Po několikahodinové cestě autobusem mohli žáci projít s průvodcem oběma tábory. Mimo jiné také položili kytice u popraviště a památníku věnovanému českým obětem tábora. Hezké slunečné počasí, rozkvétající pampelišky a jarně zelené stromy nevyvolávaly depresivní náladu a bylo určitě těžké představit si, kolik utrpení, ponížení a strachu  zde vězňové z celé Evropy zažívali.

Je však třeba připomínat mladé generaci, co člověk hnaný nenávistí či touhou zvítězit, ovládnout a dobýt dokáže.

Těší nás, že naši žáci byli pochváleni za slušné chování během celého dne.

Mgr. Eva Čermáková, učitelka dějepisu