Biologická olympiáda

Ve dnech 26. a 31. ledna 2024 proběhla v učebně přírodopisu školní kola biologické olympiády pro zájemce z řad žáků 6. – 7. (kat. D) a 8. – 9. ročníku (kat. C). Celkem z 40 účastníků bylo 30 z 8. a 9. ročníku a 10 účastníků z 6. a 7. ročníku.

Letošním zaměřením olympiády bylo „Jak se žije v lužním lese“.

Na žáky čekalo 35 různých testových otázek jako např. Vyber rostlinu, jejíž listy lze zaměnit s listy česneku medvědího a) konvalinka b) sasanka c) pryskyřník d) vlaštovičník.

Při poznávání 15 rostlin, hub i lišejníků a 15 živočichů měli poznat např. houbu pestřec, fialové květy jaterníku podléšky, jedovatý tis červený, parazita chobotnatku rybí, chlupatého chroustka letního nebo parohy daňka evropského.

V laboratorní úloze pozorovali škrobová zrna brambory, kukuřice a fazolu nebo různé tvary krystalů šťavelanu vápenatého v cibuli, poděnce a šípku.

Úkoly byly náročné, a proto všem odvážným děkujeme zá účast.

V okresním kole budou naši školu reprezentovat Jiří Pařil a Matěj Forejt.

Za předmětovou komisi přírodopisu Mgr. Pavel Holánek

410411412413414415416a418