Exkurze do elektráren

Dne 27. února 2024 se zájemci z devátých ročník vydali na exkurzi do přečerpávací vodní elektrárny Dalešice a jaderné elektrárny Dukovany.

Naši exkurzi jsme začali v PVE Dalešice. Zaměstnanci elektrárny měli vyčerpávající výklad o principu fungování elektrárny, který byl doplněn o různé zajímavosti a technické parametry elektrárny. Žáci se například dozvěděli, že výhodou přečerpávací elektrárny je schopnost okamžité reakce na nedostatek elektrické energie a samozřejmě také využívání obnovitelné energie z vody. Potom následovala prohlídka provozních části (strojovny), kde zaměstnanci opravovali rotor generátoru.

Před polednem jsme se přesunuli k jaderné elektrárně Dukovany. V jaderné elektrárně se žáci v krátkém informačním videu dozvěděli, jak moc je elektrická energie důležitá, jakými způsoby se elektrická energie může vyrábět a na jakém principu funguje jaderná energie. Potom se žáci díky virtuální realitě prošli po částech elektrárny, kam má běžný člověk vstup zakázán. V informačním centru se seznámili se zmenšeným modelem reaktoru, podívali se do uranového dolu a vyzkoušeli si projít se pod detektorem kovů.

Mgr. Jan Liška, Mgr. Michal Pelán

A jak hodnotí návštěvu elektráren samotní žáci?

„Líbilo se mi, že jsme v Dalešicích viděli strojovnu a hezky nám vysvětlili, jak elektrárny fungují. V Dukovanech se mi líbily modely celého areálu a virtuální reality.“

„V elektrárnách se mi docela líbilo. Nejvíce mě asi zaujala virtuální realita. Celkově bych exkurzi hodnotila asi 9/10.“

„V jaderné elektrárně Dukovany se mi líbila virtuální realita a v Dalešicích mě zaujala velikost jednotlivých zařízení.“