Slunce do škol

Projekt podpořený SFŽP realizovaný v roce 2004.

Když byla 10. dubna roku 2003 zaregistrována žádost Základní školy Velká Bíteš o podporu ze Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) na akci „Instalace demonstračního fotovoltaického a fototermického systému“ v rámci projektu 10. A - Slunce do škol, kontaktoval jsem zástupce firmy Ekosolaris, která se realizací projektů využívajících netradiční (obnovitelné) zdroje energie zabývá. Následovala nezbytně nutná procedura od ohlášení drobné stavební úpravy na stavebním úřadu až po smlouvu o dílo s firmou Ekosolaris. Výsledkem těchto činností bylo dne 9. 1. 2004 uzavření smlouvy o poskytnutí podpory, kdy se SFŽP zavázal poskytnout příjemci podpory dotaci ve výši 200.000,- Kč. Za zmínku stojí, že celková výše dotace pro všechny školy v ČR představovala částku 4.300.000,- Kč.

Co je smyslem této nemalé, stoprocentně státem finančně kryté investice? Pokusím se o velice stručnou charakteristiku. Jde o instalaci fotovoltaických nebo fototermických zařízení malých výkonů ve školských zařízeních. Účelem tohoto projektu je především demonstrace možností získávání energie ze slunečního záření pro žáky základních a středních škol jako součást osvěty a vzdělávacího procesu. Velmi důležitá je společná vizualizace fototermického i fotovoltaického systému, která je zobrazována na zvláštním monitoru v hale školy. Oba systémy jsou předváděny v reálné i virtuální podobě. Pedagogům pomůže tento systém maximálně přiblížit tyto ekologické obnovitelné zdroje energie nejenom žákům, ale také případným zájemcům z řad návštěvníků školy.

Kromě demonstračního účelu zajišťuje tento systém ohřev vody pro úklid dvou podlaží nové školní budovy.
Tímto si také dovoluji oslovit a případně pozvat do naší školy ke shlédnutí tohoto zařízení žáky a pedagogy ostatních škol našeho regionu.

Mgr. Dalibor Kolář, ředitel ZŠ Velká Bíteš